Vpis v zemljiško knjigo
Vpis v zemljiško knjigo je postopek, ki ga določa zakon o zemljiški knjigi. Če ste kupili nepremičnino vam svetujemo, da čimprej uredite vpis v zemljiško knjigo.
Z vpisom se boste izognili marsikateri nevšečnosti, prav tako pa lahko na podlagi zemljiškoknjižnega izpiska pridobite hipotekarni kredit za nakup stanovanjske opreme.
Kje lahko naredim vpis v zemljiško knjigo?
Vpis v zemljiško knjigo opravljajo notarji, odvetniki, upravne enote in nepremičninske agencije.
Kako poteka vpis v zemljiško knjigo?
- Preverjanje podatkov o nepremičnini
- Sklenitev kupoprodajne pogodbe
- Plačilo davka
- Overitev podpisa
- Oddaja zemljiškoknjižnega predloga
Najprej je potrebno v zemljiški knjigi preveriti obstoječe podatke o nepremičnini. To lahko preverite z vpogledom v zemljiško njigo kar preko interneta.
Če so vsi podatki ok, lahko sklenete pogodbo o nakupu. Pogodbo lahko pripravi kdorkoli, vendar se prepričajte, da so na njej vsi potrebni podatki, saj je kupoprodajna pogodba listina, ki jo boste ob vpisu v zemljiško knjigo morali predložiti na sodišču.
Ko boste sklenili pogodbo morate plačati davek in pridobiti listino o plačilu.
Sledi overitev podpisa pri notarju. To je zelo pomembno, saj je za vpis pravice o lastništvu potreben notarsko overjen izvirnik prodajne pogodbe.
Na sodišču boste za vpis v zemljiško knjigo morali predložiti zemljiškoknjižni predlog ter overjeno kupoprodajno pogodbo.
Z novim zakonom bo v kratkem možno oddajati vpise v zemljiško knjigo tudi elektronsko, vendar le za notarje, odvetnike, upravne enote in nepremičninske agencije.